0

İlkokulda çarpım tablosunu ezberlemek zorunda bırakılanlar burada mı ?  Öğrenciyi matematikten soğutmaya tek başına yetebilecek bir uygulama…

Neden çarpım tablosunu ezberletme yoluna gitmemeliyiz ? Ezber demek öğrenme demek değildir. Ezberle bilgi  anlamlandırılamaz. Ezber yapan biri 7.8 neden 56 açıklayamaz. Şuan kafamızda ” Nasıl yani ? 7.8 neden mi 56? 56 İşte ya! Bunun sebebi de mi varmış ?’’ gibi soru işaretleri oluştuysa sizde ilkokulda çarpma işlemini aslında öğrenmemiş, ezberlemişsinizdir. Ezber yaparken  kişi bilişsel becerilerini kullanmaz. Bu da muhakeme etme, problem çözme gibi becerileri olumsuz etkiler. Öğrenci ezbere yönlendirilirse, matematik gibi farklı ve yaratıcı düşünmesi gereken bir derste bile, ezberi alışkanlık haline getirebilir. Sonuç olarak problem çözmede başarısız olma olasılığı artar ve bu da matematik korkusu, matematiği sevmeme, matematikten kaçınma gibi sonuçlara yol açabilir.

Ezberin getirebileceği olumsuzluklara karşı çözüm önerileri mevcuttur.  Öneri olarak da IMT’lere, sınıf öğretmenlerine, çocuğu/kardeşi olanlara bayıldığım bir materyalden bahsedeceğim.

Materyalin en büyük artısı çarpmayı, toplama işlemiyle ilişkilendirmeyi de sağlaması ve ortaokul müfredatındaki alan ölçme için öğrencinin bilinçaltında alt yapı oluşturmasıdır. Tabi bunların yanında aynı zamanda çocuk ezber yapmamış ve çarpma işlemini toplama ile bağdaştırarak öğrenmiş oluyor

Ortaokul müfredatından çarpma işleminin öğretimi yok. Bu açıdan bakıldığında sınıf öğretmenlerine hizmet eden bir öğretim aleti. Fakat ortaokul matematik müfredatındaki dikdörtgen ve karenin alanı ölçme konusu (6. Sınıflar ezber yolunu seçtiklerinde alan ve çevre formülünü sürekli karıştırıyorlar) için oluşturabilecek harika bir materyalin alt yapısı olma niteliği taşıyor. Bu alt yapı kullanılarak tasarlanmış bir materyal ile öğrencilerimize ezber yaptırmadan dikdörtgenin alanının neden uzun ve kısa kenarın çarpımı olduğunu zihinlerinde yapılandırmalarını sağlayarak öğrenme faaliyetinin gerçekleşmesini sağlayabiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı