5
3 Paylaşım, 5 Beğeni

https://www.youtube.com/watch?v=dCEnXSFxgsY&ab_channel=ajdapekkanrecords

     -Müzikle okuyunuz efendim.-

“Tutsak düşen kişinin şu köşeyi döner dönmez kurtulacağını düşünüyordunuz. Tam vaktinde kendilerini kurtulmuş hissedeceklerini düşünüyordunuz. Sevineceklerini düşünüyordunuz. Fakat hayır, onun yerine dehşete kapılırlar, dişlerinin gıcırdadığını duyarlar ve gürültüyü yapanların kendileri olduğunu keşfederler. Ortada kan yoktur, ama her nasılsa kanadıklarını hissederler. Yine de tekrar tekrar başlamak, yeniden başlamak, el yapımı hayatta, her gün dikkatle ve özenle yarattığımız hayata geri dönmek için tam olarak gereken de bizzat bu acıdır, bu kopmadır, bu ‘basacak yeri bulamamadır’ deyim yerindeyse, bu geri dönecek evi olmama halidir.”  demiş sayın Clarissa Pinkola Estas.

Bugüne kadar tam olarak böyle hissettiğim çok olmuştu. Ama birkaç gün önce bu kesiti okumadan hiç tanımlamamışım hissettiklerimi. Kanamışım, fark etmemişim. Çok gürültü yapmışım, duymamışım bile. Atlatmışım, gitmiş ben hiçbirini görmeden, tam anlamıyla hissedemeden.

Herkes en azından bir gün basacak yer bulamamıştır ve geri dönecek bir evi olmamıştır. Son zamanlarda bu histen çok uzaklaştım. Ait olduğun yeri bulmak ne zor değil mi? Ait olduğum yerde değilsem bile bulunduğum yeri bana ait hale getirdim diyebilirim. Oysa yıllarca bunu yapmaya ne vaktim vardı ne enerjim. Kendiliğinden oluverdi diyebilirim. Sadece şunu fark etmemle başladı bu süreç: Hiçbir şeye zamanım yok demek tembellikten ibarettir. Aslında istediğim her şeye herkese öyle de bir vaktim vardı ki. Sadece istemekti önemli olan.

Çok güzel insanlara sahip oldum ben ve belki de bir o kadar kötü insanlara. Çoğu belki kötü de değildi sadece öyle olması gerekti ve oldu. Ama dönüp baktığımda her köşe başında bekleyen, bana el sallayan ve birkaç adım attığımda sıcacık sarılan insanlar var. Buna sahip olmak hiç kolay değildir. Olmamak ise içten içe tüketir benliğini. Çok küçükken bile arkadaşlığın “özveri” gerektirdiğini biliyordum ben. Sadece doğru insana doğru düzeyde değeri vermek gerekliydi. İtiraf etmeliyim bu konuda çok tökezledim. Belki yine olsa yine aynısını yapardım. Ama sonuç hep tökezlemek olmadı. Öyle insanlar da geldi ki yanlarında susabildim.

Hepimiz biriyle birlikteyken sessizlikten ölesiye korkarız. Konuşmak, konuşmak ve konuşmak isteriz. Ama bu doğal bir durum değildir. İnsan aralıksız konuşamaz ve elbet bir gün susar. Bu suskunluk çoğu zaman konuşacak bir şeylerimizin kalmadığı  olarak algılanır. Ve zaten bu bilinmezliğe alışmak yerine her iki kişi de birbirlerinin hayatından sıyrılır ve konuşacak yeni birilerini bulurlar. Ama eninde sonunda yine susarlar. Yanında, gerektiğinde susabildiğiniz birileri olmalı. Her yeniliğe her beklenmezliğe rağmen başucunuzda duracak birileri.

Yeni bir şeylere başladığımızda hayatımızın merkezine o şeyi koymaya ve onun çevresinde dönüp durmaya bayılırız biz insanlar. Bu yeni şey yeni bir iş, yeni bir proje ya da yeni bir ilişki olabilir. Onun dışında her şeye kör oluruz. Oysa neler kaybettiğimizi bilmeyiz. Çünkü kaybettiklerimize bakmamışızdır. Zamanım yok, yorgunum gibi bahaneler hep vardır. Bazen de sadece meşgul gözükmek isteriz. Aslında bu çok acınasıdır. Çok yorgun olduğum bir günün sonunda arkadaşlarla içilen bir kahve gibisi yoktur benim için. Yalnızlığı yaftalamıyorum bu arada. Zira ben yalnız kaldığım anların da arkadaşlarımla, ailemle geçirdiğim zamanların da hakkını verebildiğimi düşünüyorum. Ama inanın hayat telaşına kapılıp, kaçırdığınız, kaybettiğiniz ve görmediğiniz o kadar çok şey var ki. Hatta çoğu zaman başucunuzda durabilecek kimseleri kaybederiz.

Tek merkezli olmak hep zarar verir. Merkeze koymak hep körleştirir. İnanın, her şeye vaktiniz var. Çalışmaya, saatlerce çalışmaya, ailenize, arkadaşlarınıza, kendinize. O yüzden durup nefes almayı bilmeli bazen. Yaşamayı bir kenara bırakmamalı. Ne demiştik en başında; tutsaklık. En önemlisi tutsak olmayın. Zamana, insana, işinize, ilişkilerinize ve dahasına tutsak olmayın. Tutsak da oldum tutsak da ettim her ikisi kötü tecrübelerdi diyebilirim. Tam burada Sayın Clarissa’nın tutsaklığa ilişkin söylediği birkaç satıra daha göz atalım:

“Özgür birini alın.

 Erkenden, tercihen konuşmadan ya da hareket etmeden önce evcilleştirin. Aşırı ölçüde toplumsallaştırın. Vahşi doğası için kıtlık koşulları yaratın. Başkalarının acılarından ve özgürlerinden tecrit edin, öyle ki, hayatını hiçbir şeyle karşılaştıramasın. Tek bir bakı açısı öğretin. 

İhtiyaç(ya da kuraklık ya da soğuk) içinde bırakın, herkes görsün ama ona bir şey demesin. Doğal bedeninden koparın, böylece bu varlıklarla ilişkisini önleyin.  Daha önce reddeden (hem heyecan verici hem de tehlikeli) şeyleri topyekün imha edebileceği bir ortama salın. Kendileri de aç olan ve onu ölçüsüz olmaya teşvik eden arkadaşlar verin. Zedelenmiş ihtiyat ve korunma içgüdüleri onarılmadan kalsın. 

Aşırılıklardan(yetersiz besin, çok fazla besin, ilaçlar, yetersiz uyku, çok fazla uyku vb’den) ötürü, Ölüm’e istilasını yakınlarına kadar sürdürmesi için izin verin. “İyi kız/(insan olarak tarif etmesini tercih ederdim.)” personasını yenilemeye uğraşsın ve başarsın, ama sadece ara sıra. 

Sonra da ve son olarak kendi başlarına ya da kötüye kullandıkları için öldürücü olan (alkol, seks, öfke, uyum, güç vb.) psikolojik ya da fizyolojik olarak  bağımlılık yaratan aşırılıklara çılgınca yeniden kapılsın. 

İşte tutsak düşmüştür. 

Süreci tersine çevirin özgür olmayı öğrenecektir.  İçgüdülerini onarın yeniden güçlenecektir.”

(The Elements of Capture,1982)

Herkes tutsaklaşır ve bunu tersine de çevirir. Gardımızı her zaman koruyamayız. İnsanız çünkü. Korusan dahi mutlaka ardına geçecek birileri vardır. Önemli olan kurtulabilmek, farkına varmak. Ajda Hanım’ın da dediği gibi kimler geldi kimler geçti. Kimler gelir, kimler geçer.

  • Not: Tamamı bir Dost’a yazılmıştır. Farkında olmanın güzelliğinin beraberinde getirdiği  mutsuzluğa alışması dileğiyle.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5
3 Paylaşım, 5 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı