2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Thomas Hugh Bell başarılı bir iş adamıydı. Babasının kurduğu demir-çelik fabrikasını ustalıkla yönetmiş ve büyümesini sağlamıştır. Hugh Bell 23 yaşındayken Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşabiliyordu. Evlilik çağının geldiğini düşünen Thomas Hugh, Mary Shield ile 1867 yılında evlenmiştir. Çiftin ilk çocukları olan Gertrude Margaret Lowtihian  1868 yılında İngilterenin Durham şehrinde dünyaya gözlerini açtı. 1871 yılında çiftin ikinci çocukları dünyaya gelmiştir. Fakat doğumdan sonra zatureye yakalanan Mary, hayatını kaybetti.

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/Sir-II.-Hugh-Bell-ve-kizi-Getrurd.jpg

Thomas Hugh Bell ve Gertrude Bell

 

 Baba Thomas Hugh Bell birkaç yıl sonra seçkin bir aileden gelen ve oyun yazarı Florance Oliffe ile evlendi. Gertrude’nin artık bir üvey annesi vardı. Florance eğitimli bir kadındı. Bunun farkında olan Gertrude Florance’dan sürekli olarak kitap tavsiyesi istemeye başlamıştıGertrude çocukluğundan itibaren dadıların ve eğitmenlerin nezaretinde İngiliz geleneklerine göre sıkı bir eğitim aldıİlk ve orta öğrenimini Londra’daki çeşitli okullarda tamamladı. Fakat  o dönemde kızların üniversiteye gönderilmesi pek mümkün değildi. Florance özellikle Gerturde’nin eğitimine oldukçönem verdiği için üniversiteye gitmesi için fazlasıyla çabalamıştır. Bu çabaların sonucunda tarihinde ilk defa kadıöğrencileri kabul eden Oxford Üniversitesine tarih okumak için kaydolan Bell, hocalarının kendisine yönelik katı tutumuna rağmen bölümünü onur derecesiyle tamamlamayı başarmıştır.

Bell, eğitim hayatının yanında dağcılık, kriket, kürek çekmek gibi sosyal alanlarda da kendisini yetiştirdi. 1902 yılında Alplerde yaptığı bir dağ tırmanışında Bell ve beraberindekiler dağda halatlarla birbirine 52 saat boyunca bağlı bir şekilde mahsur kaldı. Bu uzun süreçte Bell, kafileyi yöneterek herkesin hayatta kalmasını sağladı.

Okuldan mezun olduktan sonra seyahat etmeye karar veren Bell, Avrupa ve daha sonra da Ortadoğu’ya çok sayıda seyahatlerde bulundu. Bell, 1897 – 1898 ve 1902 – 1903 olmak üzere iki kez dünya turuna çıktı. 1899 yılında Kudüse yaptığı seyahat hayatının dönüm noktası olacaktı. Bell, Kudüs seyahatinden sonra  Arapların yaşam şekli ve geleneklerine karşı büyük bir ilgi duyar. Bu ilgiden sonra Ortadoğu ziyaretlerini arttırır. Suriyede birçok bölgeyi gezer. Arap Bedevilerinin yaşam şekline ve kabile yapısına dair birçok bilgi edinir.

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/gertrude-bell-1.jpg

Gertrude Bell, Kubbet Duris önünde

 

Bu ziyaretler sırasında arkeoloji alanına duyduğu ilgi de oldukça artmıştır. Suriyeden Konyaya uzanan birçok arkeolojik çalışmaya katılır. Ailesinden kalan servetle arkeolojik çalışmaları finanse eder. Bu çalışmaların sonucunda Binbir Kilise ve Gılgamış Destanı gibi önemli eserler gün yüzüne çıkar. Gertrude Bell uzun süren arkeolojik çalışmalarını tamamladıktan sonra İngiltereye döner.

İngiltere’ye döndükten sonra birçok arkeolog gibi Majesteleri’nin Haberalma Örgütü’ne girdi, bu iş zamanla asıl mesleği oldu ve Birinci Dünya Savaşı yıllarında Kahiredeki ” Arap Bürosu”nda önemli mevkilere getirildi. 

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/bell-lawrence.jpg

Thomas Lawrence ve Gertrude Bell

 

 Büyük Cihan Harbi başladığı zaman İngiliz Kraliyet İstihbaratı Bellin arkeoloji çalışmaları sırasında kazandığı tecrübelerinden yararlanmak için Mısıra davet eder. Bell görevi kabul eder. Arkeoloji çalışmaları sırasında bölgeyi adım adım ezberleyen Bell kabile ve aşiretleri de tanımıştır. Osmanlı’ya yakın ve uzak olan aşiretlerin hangileri olduğunu bilen Bell, isyanın hangi noktalarda kiminle başlayacağına kadar birçok detayın asıl belirleyicisi olmuştur. 

Savaş Bakanlığı’nın isteğüzerine teslim ettiği haritalar İngilizlerin Suriye başta olmak üzere birçok savaş cephesi açmasına öncülük etmiştir. 1920’de, artık tamamen İngiliz kontrolü altına girmiş olan Iraktaki İngiliz Yüksek Komisyonunun Ortadoğu Sekreteri olmuştur. Winston Churchill’in desteğini de arkasına alan Bell 1921’de Kahire Konferansı’nda Irak’ın sınırlarını bu toplantıda kendi başına çizmiştir.

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/Gertrude-Bell-Churchill-Lawrence.jpg

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/1921-kahire-konferansi-delegeleri.jpg

1921 Kahire Konferansı, Konferanstaki tek kadı Gertrude Bell (Soldan ikinci)

 

Yeni kurulan devletin başına geçecek isim üzerine de çalışan Bell, Fransızların daha önce Suriye tahtından aldıkları, Arap isyanını başlatan Şerif Hüseyin’in oğlu Faysal’ı Kral yapmayı düşünmüştür. Aşiretlerin de tepkilerini önemseyen Bell uzun araştırmalar sonucunda aşiretlerin de onayladığı isim olan Faysal, Irak Kralı olmuştur. Böylelikle İngilizlerin bölgede ki rakibi olan Fransızlara da büyük bir darbe vurmuştur.

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/bell.jpg

Faysal, Gertrude Bell ve Bağdat’ın ileri gelenleri piknikte (En önde İngiliz askeri kıyafeti içindeki Faysal)

 

İsmi Arap dünyasında efsane hâlini alan Gertrude Bell, Araplar arasında ” Çölün kızı”, ”Irak’ın Taçsız Kraliçesi” olarak anılıyordu. Türkler ise ‘Çöl Tilkisi’ olarak anıyordu. Irak’ın kurulması ile  Bell siyasi görevinin tamamladığını düşünmüştür. Artık tek yapmak istediği şey tutku ile yaptığı arkeolojiye geri dönmekti. 

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/gertrude-margaret-lowthian-bell-picture-alliance-dpa-cpa-media-co_1.jpg

Gertrude Bell kazı çalışmaları sırasında çekilen bir fotoğrafı

 

Hayatının geri kalanını arkeolojiye ayıran Bell, zengin ailevi mirasını da bu çalışmalar için harcamıştır. Bell, 12 Haziran 1926 yılında yatağında ölü bulundu. Kimilerine göre intihar etmişti kimilerine göre ise öldürülmüştü.  

Iraklılar, kendilerine bir memleket yaratmış olan Gertrude Bell için muazzam bir cenaze töreni yaptılar. Bell Bağdat’ın Bab el-Şarji bölgesindeki İngiliz mezarlığına gömüldü. Cenazesi, meslektaşlarıİngiliz yetkililer ve Irak Kralı da dahil olmak üzere çok sayıda insanın katıldığı önemli bir olaydı. Kral Faysal’ın tabutunu mezarlığa taşırken özel balkonundan alayı izlediği söylenmektedir.

Açıklama: https://butlann.com/wp-content/uploads/2020/12/bell-mezari.jpg

Gertrude Bell’in mezarı

 

Bell geride özellikle tarihi eserleri ve gezilerini anlatan 9 kitap, 16 günlük, 7 bin fotoğraf ve 1.600 mektup bırakır. Arkeoloji, tarih, siyaset ve seyahat araştırmalarına uygun olan Gertrude Bellin kitap ve makaleleri, üvey kız kardeşi Lady Richmond tarafından Newcastle Üniversitesi Kütüphanesi’ne verilir. Bunlar arasında Gertrude Bell’in yazılı arşivi, kişisel yazışmaları, fotoğrafları, günlükleri, ölüm ilanları, ders notları ve raporları da bulunmaktadır. Arşiv içinde Diyarbakır, Mardin, Hasankeyf, Hatay, Silvan, Harran, Urfa, Ergani, Midyat, Konya, İstanbul, İzmir, Isparta gibi yerleşimlerin fotoğraflarının yanı sıra günümüzde kısmen yok olmuş yapıları ve günlük yaşamı anlatan çeşitli ipuçları taşımaktadır. Newcastle Üniversitesi tarafından düzenlenen Gertrude Bell arşivi 2017de UNESCO Dünya Belleği Programına eklendi.

ÖNERİ:
Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi), Werner Herzog tarafından yazılan ve yönetilen film, İngiliz gezgin, yazar, arkeolog, kaşif, haritacı ve siyasi memur Gertrude Bell’in hayatına dayanıyor.

Kaynakça

1-https://www.haberturk.com/gundem/haber/1291959-cerablus-kralicesi-gertrude-bell
2-https://www.indyturk.com/node/43831/haber/irak%E2%80%99%C4%B1n-ta%C3%A7s%C4%B1z-krali%C3%A7esi-gertrude-bell

3-https://www.magmadergisi.com/fotograf-galerisi/colun-kralicesi-gertrude-bell
4- Karaca Taha Niyazi, Sınırları Çizen Kadın İngiliz Casus Gertrude Bell


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı