4
6 Paylaşım, 4 Beğeni

Su nasıl da önemlidir hepimiz için. Belki çok klişe ama hiç bitmeyecek gibi kullanırız suyu. Tabi işin aslı bu değil. Her kaynak gibi su da tükenebilir. Zaten şimdilerde bile suyun tükenme belirtileri başlamış durumda. Çoğumuz ise bunun farkında bile değiliz.

Şu an günümüzde su sorunu yaşayan ve günlük su kullanımı sadece 25 litre ile sınırlı olan Cape Town en belirgin örnek diyebiliriz. Cape Town’da su bakımından çoktan ” sıfır noktasına” erişilmiş bile, işin garip kısmı sıfır noktasını görene kadar dişe dokunur bir önlem almamış olmaları. Suyun tükendiğini gören hükümet, çok sıkı tedbirler almış ve su kullanımını günlük 25 litre ile sınırlandırmış bir anda. Oysa sıkı önlemleri geçtim, yeterli önlem “zamanında” alınmış olsaydı bu noktaya gelmemiş dahi olabilirlerdi.

Bu durumda olmadığımız aşikar, peki olmayacağımızı kim söyleyebilir. Ben söyleyemem üzgünüm.

Bir gün uyanıyorsunuz ve günlük kullanabileceğiniz su miktarı sadece 25 litreden ibaret. Şaşırır mısınız? Sanmam. Uzun süredir yaşadığım şeyler beni şaşırtmıyor artık. Kendimizin ve çevremizin su kullanımında azıcık da olsa yapabileceğimiz tasarruf belki bizi yarın çok daha kötü günlerden kurtarabilir. Üstelik öyle bir dönemdeyiz ki su artık bizim için çok daha hayati bir öneme sahip. Hastalıktan korunma söz konusu olduğunda verilen ilk öneri eller sık sık yıkanacak değil miydi? Hatırlayın. Tam da bu yüzden artık bir şeyleri fark etmenin zamanıdır. İnanın ki fark etmek, farkında olmak bu kadar zor değil.

Öncelikle size önereceğim ve mutlaka yapmanız gerektiğini düşündüğüm şey şu: Su ayak izinizi hesaplayalım. Su ayak izi, su kullanımınızı hesaplayan bir uygulama. Kullandığınız su miktarını görünce şaşıracağınıza eminim. Sadece doğrudan su kullanımınızı değil dolaylı yoldan da kullandığınız suyun büyüklüğünü hesaplıyor.

https://www.yarininsuyu.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Yarinin-Suyu&gclid=EAIaIQobChMI_Yuinfqx7QIVBiwYCh3NhAdhEAAYASAAEgKz2fD_BwE

Verdiğim linkten su ayak izinizi hesaplayıp daha iyi ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz, araştırmaları ve istatistikleri de inceleyebilirsiniz.

Şimdi birkaç istatistikten bahsedelim:

EYLEM HARCANILAN SU MİKTARI
1 ADET T-SHIRT YAPIMI 2700 LİTRE
HAMBUREGER YAPIMI 2331 LİTRE
ELDE BULAŞIK YIKAMAK 126 LİTRE
10 DAKİKALIK DUŞ 120 LİTRE
DİŞ FIRÇALARKEN SUYUN 2 DK AÇIK KALMASI 20 LİTRE
JEAN ÜRETMEK 1000 LİTRE
BİR ÇİFT YUMURTA 880 LİTRE

 

Örnekleri arttırmak çok kolay ama aslında yapılması gereken şey sadece şu, ihtiyaç kadar kullanımın sağlanması. Sanki günde sadece 2 litre su içmek tüm ihtiyacımızı karşılarmış gibi gelse de dolaylı yoldan su kullanımımız çok fazla. Başta temizlik sonra ise kıyafet, yiyecek üretiminde ,kahve üretiminde ve aklınıza gelebilecek her türlü mecrada su kullanmaktayız.

 

Bir istatistikten daha bahsetmek gerekiyor tam da burada.

*Dünya’nın %74′ ü su ile kaplı ancak bu oranın %2,5 ‘u tatlı su ve tatlı suyun sadece %1,2’si yeryüzünde, % 1,2 oranındaki suyun sadece %21’ini kullanabiliyoruz.

Sahip olduğumuz suyun çok az bir kısmı kullanılabilir nitelikte olan sudur. Kullanılabilir nitelikte olan suyun da bir kısmını kullanabiliyoruz. Bu istatistiğin özeti aslında bu. Cape Town’da yaşanılan su sıkıntısı, yakın bir zamanda bizim ülkemizde de yaşanabilir.

Nüfusun yoğun artışı ve su kullanımının da artmasıyla Türkiye’deki büyük şehirlerde de böyle bir sorun olma ihtimali oldukça yüksek. Özellikle önümüzdeki dönemlerde İstanbul’un su sorunu yaşayacağı öngörülüyor. Daha önce de su sıkıntısı çok da uzak olmayan bir tarihte 2014’te  yaşanmıştı.(“İstanbul’un barajlarındaki su 100-110 gün için yeter! ” başlıklı bir haber linki bırakıyorum: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/istanbulun-100-110-gunluk-suyu-kaldi-26497115)

Elbette ne olacağını zaman gösterir. Peki gerçekten riske atmaya değer mi?

Umarım güzel günler yakındır.

 

KAYNAKÇA:

1)https://lh3.googleusercontent.com/proxy/ido4SjkhsIopdrBo_EFd4JJpz1Og2_0vzuzeXGNud766SNRKeb4gcXW_EDwA63EiXAMe1jfOdTa2hW4qFgHs9Xni8xNZoTZDgVfXYwYoL-rvnCWe1Kk1Aef5X6cODPbr4JeYryukP-xtPjh6A2kT4Y47_uCeQT9ehQSPVFPi2y-J3pGE0Q

2)https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fgazetemanifesto.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F02%2Fsu-kitligi.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fgazetemanifesto.com%2F2018%2Fuzmanlardan-istanbul-icin-su-kitligi-uyarisi-2030-itibariyla-daha-da-kotulesebilir-152925%2F&tbnid=hkzyesg59Z9IkM&vet=10CEEQMyiFAWoXChMIiL7BsPax7QIVAAAAAB0AAAAAEA8..i&docid=Cq_W00s2UozExM&w=670&h=371&q=su%20s%C4%B1k%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1&hl=tr&ved=0CEEQMyiFAWoXChMIiL7BsPax7QIVAAAAAB0AAAAAEA8#imgrc=hkzyesg59Z9IkM&imgdii=W__8ZerqLTBhQM

3)https://www.yarininsuyu.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Yarinin-Suyu&gclid=EAIaIQobChMI_Yuinfqx7QIVBiwYCh3NhAdhEAAYASAAEgKz2fD_BwE

Not: Gökhan Özoğuz’un rehberliğinde çekilmiş “25 Litre” adlı belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim su sorununun Türkiye açısından görünümlerini gözler önüne sermekle beraber Özge Özpirinçci eşliğinde de bazı deneyler, araştırmalar yapılmış.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
6 Paylaşım, 4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı