2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Ömrümüzün büyük bir kısmı okullarda geçmektedir. Eğitim hayatımızda çok fazla öğretmenle tanışır, sohbet etme imkânı bulur ve bilgiler öğreniriz. Her bir öğretmen çok değerlidir ancak bu kadar öğretmen içinde herkesin kendisi için özel olan bir ismi elbette ki vardır. Hangi yaş grubuyla konuşursanız konuşun, genelleme yapmak gerekirse ilkokul öğretmenlerimizin yeri hep ayrı olmuştur. Öyle ki; harfler, sayılar, kitaplar, sorular ve bir sürü şey ilk aşamada onlar aracılığıyla girer hayatımıza. Bazen çok sinirli olabilirler ama anlamak lazım ki, birden fazla yaramaz çocukla uğraşmak kolay değildir. Zaten şöyle bir geçmişe gittiğimizde aklımıza güzel olan anılar gelir her zaman. Bugün geldiğimiz konumu şöyle 5-10 dakika düşünürsek ilkokul öğretmenlerimizin ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. Üniversitede eğitim alan bir kişiyi düşünelim. Oraya ulaşmakta birden fazla etken oldu. Ailemiz de bunların başındadır. Elbette ki diğer öğretmenlerimizin yardımları da sayısızdır. Onlara da çok şey borçluyuz. Ancak asıl üstünde durmak istediğim konu sizi bugünlere getiren okuma becerisi. Konuşmayı aile içerisinde öğreniriz. Okumayı ise ilkokul öğretmenimizin çabalarıyla öğreniriz. İnsan konuşabilen, okuyabilen ve düşünebilen bir varlık değil midir? İnsanın hayatının en büyük parçalarından okuyabilmek ve düşünebilmek işte bu koca yürekli kişi aracılığıyla hayatımızın merkezine girmiş olur. O yüzdendir ki bu kişileri unutmayalım. Eğer arayabiliyorsak en azından yılda 1 kere arayalım. Unutmayalım en zahmetli zamanımızda onlar oldular yanımızda. Hatta burada ayrım yapılmaması gerekir. Size bir şeyler katan, hafızanızda ve kalbinizdi yer etmiş öğretmenlerinizi arayın. Emin olun onlar da çok mutlu olacaklar. Size şöyle küçük bir anımı da anlatarak yazıma devam edeyim. Bundan 4 yıl önce ortaokuldan sonra hiç görüşmediğim ilkokul öğretmenimi aradım. Numarasını bir arkadaşımdan aldım. Yani onda numaram yoktu. Arayacağımdan da haberi yoktu. Telefonu açtı ve ‘’Hocam nasılsınız?’’ diye sordum. Bana ilk dediği şey, ‘’Muhammed sen misin?’’ O an benim için asla tarif edilemez. Nerden baksanız 6 yıldır görüşmediğim adam beni sesimden tanıdı. Bazen eski arkadaşlarımızın veya kaybetmiş olduğumuz ailemizden birilerinin bile yıllar geçince sesini unutabiliyoruz. Ama bu adam, o 40 kişilik sınıftaki benim sesimi unutmamıştı.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Zaman içinde görürsünüz ki bir şeyi başka bir kişiye anlatmak öyle kolay bir şey değildir. Bir konu hakkında çok fazla bilginiz olsa bile onu karşıya aktarmakta veya onun seviyesine inip anlayabileceği şekilde anlatabilmek çoğumuzun yapamadığı bir şeydir. Öğretmenlerimiz ise bunu rahatlıkla yapar hatta her öğrencisine bir konuyu ayrı ayrı bile anlatabilir. Sonuç olarak da eğer öğrenci çaba içerisindeyse aktarılan bilgileri öğrenir.

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (BahreynBirleşik Arap Emirlikler, Cezayir, Fas, Kata, Mısır, Suudi Arabistan Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat, Türkiye‘de ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.Avustralya’da Öğretmenler Günü Ekim ayının son cuma gününde kutlanır. UNESCO tarafından Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanması tavsiye edilen 5 Ekim’de Avustralya’da genellikle okullar tatil olduğu için ekim ayının son cuma günü Öğretmenler Günü olarak kabul edilmiştir. (1)

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmişti. Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir. (2)

Son olarak da genç kardeşlerime sesleneyim buradan. Tüm öğretmenlerinize karşı, ayırt etmeden saygı duyun. Onlar size kızdığı zaman siz de onlara kızmayın. Bilin ki sizin için en iyisini isteyenlerdir onlar. Onlara selam vermekten çekinmeyin. Yüzlerinizde büyük gülücükler görünsün. Soru sormayı da asla ihmal etmeyin. İnanın ki soru sormanız onların çok hoşuna gidecektir. Son olarak da her zaman güzel anın onları. Anlatın ve küçük bir tebessüm belirsin suratınızda…

Hayatım boyunca karşına çıktığım öğretmenlerim ve bütün öğretmenler… Sizlere sonsuz minnet duyuyorum. Varlığınız, bugünün bizlerinin de en büyük varlığıdır. Hepinizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

‘’Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…’’ M. KEMAL ATATÜRK

KAYNAKÇA:

1 ve 2 nolu yerler Vikipedi'den alıntılanmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96%C4%9Fretmenler_G%C3%BCn%C3%BC


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı