2
4 Paylaşım, 2 Beğeni

Çanakkale’de Yatan Ünlü fizikçi
HENRY MOSELEY

Henry Gwyn Jeffreys Moseley İngiltere’nin güneybatı bölgesinde bulunan Dorsette  23 Kasım 1887 de dünyaya gelmiştir. İlkokulu Summer Fields de okudu. Liseyi ise ülkenin en prestijli lisesi olan Eton College da okudu. Babası Oxford Üniversitesi’nde anatomi profesörüydü. Moseley de 1906 da Oxford da Fizik eğitimi için kabul almıştır. 23 yaşında doktora derecesi alan Moseley, 1910’da Ernest Rutherford’un Manchester Üniversitesi’ndeki laboratuvarına fizik öğretim görevlisi olarak atandı. Ruhterford’ın ekibine katılan Moseley burada radyumun beta ışıması ve radyoaktivite üzerine çalıştı. Bir süre sonra eğitim gördüğü Oxford’a geri döndü. Burada W. H. Bragg tarafından geliştirilmekte olan x ışınları spektrumu üzerine çalışmaya başladı. 1912 yılında atomik pili keşfetti. Bugün atomik piller; kalp pili, uzay araçlarında ve uzun pil ömrünün önemli olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Yaptığı diğer bir çalışma ile Dmitri İvanoviç Mendeleyev’in 1869’daki ‘elementlerin çevrimsel tablosu’ kuramını bilimsel zemine oturtan Moseley, Çekirdek yükünün atomun Çevrimsel Tablo’daki yerini belirlediğini, bunun atomları sıraya sokan bir ‘atom numarası’ olduğunu keşfetti.Çalışmalarını 1914’te iki makale ile dünyaya açıklayan Moseley, günümüzde kullanılan element tablosunun temelini oluşturmuştur. 1914 de yayınladığı makalelerinin hemen ardından çıkan 1. Dünya savaşına gönüllü olarak katılmak istemiştir. Ailesi ve çalışma arkadaşları onu bu kararından vazgeçirmek için çabalamışlarsa da Moseley kararından vazgeçmemiştir.

 Moseley kısa sürede İngilizlerin Çanakkale cephesinde savaşan birliğinde görevlendirildi. İkinci Korgeneral olarak savaşa dahil olan Henry Moseley kraliyet ordusunun kurmaylarından biriydi. Müttefik devletler Çanakkale deniz savaşlarında 18 Mart 1915 tarihinde Türk birlikleri tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. Deniz savaşlarında alınan bu ağır yenilgiden sonra 25 Nisan 1915 tarihinde 75 bin kişilik bir kara çıkartması yapmış fakat bu çıkartma da başaralı olmamıştır. 6/7 Ağustos tarihlerinde yapılan çıkartma da görevli olduğu bilinen Korgeneral Henry Moseley 10 Ağustos 1915 tarihinde Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal’in yönettiği Sarı bayır harekatında bir Türk keskin nişancısı tarafından öldürülmüştür. Henry Moseley’in mezarı bugün yarımadanın güneyinde bulunan İngiliz anıtı olan Cape Helles Anıtında yer almaktadır.


Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar, burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen anneler: Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra bizim evlatlarımız olmuştur.

M. K. ATATÜRK, 1934

Kaynakça

1- https://www.britannica.com/biography/Henry-Moseley.

2- https://inovatifkimyadergisi.com/henry-moseley

3- Bilim ve Teknik,  2002 Haziran sayısı, s.94-95 Çanakkalede yatan fizikçi Henry Moseley

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
4 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı