2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Kader, Zeki Demirkubuz’un 2006 yapımı dram türündeki filmidir. Bekir’in Uğur’a olan platonik aşkı filmin konusunu oluşturmaktadır. Vildan Atasever ve Ufuk Bayraktar’ın başrolde oynadıkları filmdeki karakterleri aslında biz izleyiciler yine aynı yönetmenin taçlandırdığı Masumiyet (1997) filminden tanımaktayız. Altın Portakal film festivalinde en iyi film ödülünü alan Kader filmi hakkında sizlerle Butlann.com layız:)

"Geçen gece çocuk hastaydı. İlacı bitmiş almak için dışarı çıktım,sağa sola saldırıp nöbetçi eczane arıyoruz. Birden durup dururken içim cız etti; bi baktım gene aynı karın ağrısı. Öyle özlemişim ki seni. Dönerken bir meyhane gördüm. Bir tek içeri girdiğimi hatırlıyorum, bir de rakıya yumulduğumu... Arkasından en az 4 cigaralık... Sonra gözümü bir açtım karşıdan karlı dağlar geçiyor. Bir daha açtım başımda bir çocuk: 'Kalk abi Kars'a geldik.' "

Hikayemiz Bekir'in, babasının halıcı dükkanında çalışmakta iken Uğur'la tanışmalarıyla başlar. Uğur'un cilveli hali Bekir'i ilk gördüğü andan itibaren tesiri altına almış ve Bekir'in bütün hayatı kelimenin tam manasıyla ters düz olmuştur. Öyle ki bunun adına aşk, saplantı, takıntı ne derseniz deyin Bekir hayatını yaşamaktan çok Uğur'un hayatında bir subje olarak yaşamayı yeğlemiştir. Onunla beraber gitmiş, anne ve babasını, eşini, çocuğunu hatırlamaz hale gelmiş, Uğur'la ordan oraya sürüklenmiştir. Bekir'in Uğur'a tutkusunun yanında hikayemizde Uğur'un da çok büyük bir aşk hayatı mevcuttur. Zagor...  Zagor oldukça serseri,itin kopuğun teki tam bir sokak abisidir. Şöyle ki Uğur Zagor'un peşinden Sinop. İzmir, Kars ve daha bir çok yere gitmiş, Bekir de peşinden sürüklenmiştir. Bekir için çaresizce Uğur'un peşinden gitme halini basit bir platonik aşk olarak kabul edebilseydik ya da kendi iradesiyle gerçekleştirilen eylemler sayabilseydik adına kader dememize gerek kalmazdı. Bekir'in Uğur için kendinden ve ailesinden çaldıkları haddinden fazla büyüktü. Peki Bekir'in başka çaresi var mıydı?

"Otobüsten indim yürümeye başladım. Dedim 'Allah'ım neredeyim ben? Burası neresi?' Sonra güç bela burayı buldum. Kapının önünde durup düşündüm. Dedim 'Bekir, bu kapı ahiret kapısı, burası sırat köprüsü. Bu sefer de geçersen bir daha geri dönemezsin, iyi düşün.' Düşündüm, düşündüm. Ama olmadı dönemedim.

Sonra 'Bak oğlum,' dedim kendi kendime. 'Yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok Kader'in böyle. Yol belli, eğ başını usul usul yürü şimdi.' "

Filmi saatlerce yazıp izleyin izleyin diye size övebilirim ancak yazımı kısa tutmamda fayda var. Kader filminin sahiciliği bizi bu dünyadan alıp başka bir evrene ansızın tutup fırlatmakta. Aşk uğruna tükenip giden bir ömür ve sonunda hem ne yaptığını çok iyi bilen hem de hiç bilmiyormuşçasına davranan bir erkeğin, hiçbir şansı olmayan bir kadından vazgeçememe hali; aşk...

Herkese şu sıkıcı günlerinde mutlu olunan haftasonları diliyorum. Sağlıkla kalın 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı