0

Gece uykusunun bilimsel kanıtlanmış bir huzuru var. Size burada bunu anlatıp sizi teknik detaylara boğmak mı ? Hiç gerek yok bence. Salgılanan hormonlarla alakalı. Serotonin, melatonin bir şeyler. Yalnızca karanlıkta uyurken salgılanan şeyler. Vücuda bak. Resmen erken yat erken kalk seni mutlu yapayım diyor. Tehdit gibi mi acaba? Bilmiyorum. Sonuçta bir Meksika Açmazı’ nda kalınırsa vücut sana, sen ona mecbursun, ikiniz de sıkamazsınız kafalarınıza. O yüzden galiba iyi bakmak lazım. Kendine iyi bak.

Sevgiliye söylenen o son söz var ya hani; ” kendine iyi bak ”. Kelimenin anlamının bazen bazı anlarda büyümesi gerekir. İşte tam da o anlardan biri. Kendine iyi bak, temennidir temelinde. Keşke her hayatımızdan süzülerek kaybolan insan kendine iyi baksa, mutlu olsa, sağlıklı olsa, güvende olsa. O kurduğumuz bir cümle büyüse keşke, ömür boyu onlarla beraber olsa.

Eskiden hayatımızın bir parçası olan insanları düşünün. Uzun, izbe bir yolda karşılaşmışsın. Bir ” naber ? ” diyeceksin. Bazen o naber bile fazla olur diyemezsin. Sen yolun sağından, o yolun solundan usulca hayatlarınızın gittiği gibi ters yönlere adımlarınızı atarsınız. ( Ben bunu anlatmayacaktım aslında. ) Yine bir yolda karşılaştığınızı düşünün, o yolda. Bu sefer nezaket kuralları kendini göstermiş, geçen zamanın etkisiyle beraber. Bir cümle çıkıyor ağızlardan. Naber değil, nasılsın değil. Nasıl gidiyor değil, ne yapıyorsun değil, neler yapıyorsun, hayat nasıl değil: ” iyi misin ? “.

İyi misin? İyi miyim? İyi olmak ne demek. İyi ne demek ki ? Zıt anlamlısı kötü olmak. Ben hiçbir zaman kötü olmadım. Hep iyi oldum, sana daha iyi oldum. Sen bana iyi gelmiştin hep. Ben iyiyken sen bana daha iyi olmuştun. Ben sana iyi gelmiştim. Öyle bir iyilikten mi söz ettin ? Öyle bir iyilik 100 yılda 1 gelir. İyi miyim ben ? Şu zihnimi bir okuyabilsen sormazdın bile iyi misin diye? Bir temenni gibi mi bu soru ? Kafamdan akıp geçen soruların hepsini tutup da çekemiyordum bile. Temenni mi yani benim iyi olmamı mı istiyorsun ? En son seni bıraktığımda umrunda değildim, yıllar evvel. Şimdi ben sordum diye mi halini hatrını, o yüzden mi soruyorsun beni ? O yola ben girdim çünkü senin orda olduğunu bilerek, ben verdim selam sana. Ben verdim çünkü halini hatrını sormak içindi bütün bunlar. Ben zaten hep kelimeleri yan yana ekler cümlelerden zincirler yapardım sana, kolye niyetine boynuna asman için. Sevgimin bir nişanesi olarak. Bilirsin. Hep yapardım. Şimdi yapmamı mazur gör. Alışkanlık güzelim. Seninle alakası yok yüreğim kime koşmak istediyse hep ona doğru uzadı cümlelerim. Gönlümün basit bir eğlencesidir bu. Sen yemin ederim 100 yılda 1 bile gelmezsin ama. İyi miyim ben ? Hâlâ bekliyorsun bir cevap. Gözlerimin içine bakıyorsun, gözlerinin içinden akıyorum. Zihninin her köşesi benle doluyor. Hissediyorum. Oluyor bir şeyler. Ben cesaret ettim aramızdaki kontağa ama sen de sordun, iyi misin dedin. Nezaketten olsa nasılsın derdin, naber, nasıl gidiyor falan çıkardı o güzel ağzından. Bana ” iyi misin ? ” dedin. Sanki iyi olmamı istiyormuşsun gibi. İyi ol der gibi. Çok zaman geçti bak dünya yanıyor şu an. O zamanlar dünya yansa benim acil toplanma alanım senin bahçendi. Mevzuatı değiştirmişler, acil durum prosedürleri değişmiş, benim acil toplanma alanım da değişmiş. Kendi bahçemde toplanacağım artık acil durumlarda. Sana koşamayacağım dünya yandığında. Peki sizin sokağınızda da pandeminin ilk zamanlarında sokağa çıkma yasağı var mıydı ? Sen de ellerini çok yıkıyor muydun paranoyak gibi ? Evde sıkıldın di mi ? Senin öyle uzun soluklu alışkanlıkların da yok. Kesin dizi, film izlemişsindir bol bol. Yazmış mısındır acaba ? Sanmıyorum. Bence sen tövbe ettin. En son bana kendi ellerinle ağlaya ağlaya o mektubu yazdıktan sonra bu işlere tövbe ettin. Okumadım mektupta ama duydum, sen beni hatırlatan her şeye tövbe ettin.

Tamamen serbest çağrışımlarla zihnimin en karanlık yanını döktüm yine günün en aydınlanmaya ihtiyacı olan şu saatlerine. Gene bir hipnoz gibi. Bu cümleler sarf edilirken yıllar sonra, evet yıllar sonra kafama dank eden şeyle anlıyorum. Benim öyle sandığım şeyin öyle olmadığını. Benimkisi sevmeyi sevmekten.

Özür dilerim bu konuları açtığım için için. Ama ben mutlu uyandım bu sabaha. Hâlâ mutluyum. Sabahın ve günün keyfini çıkarıyorum kurduğum güzel cümlelerle. Cümle kurmak çok güzel. Güneşin doğmasını izlemek gibi. Şimdi biraz da ayın batışını izleyeceğim.

Kendinize iyi bakın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mister1

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı