0
3 Paylaşım
  • Briarpatch, dilimize gerçek anlamıyla fundalık diye çevrilebilir ancak tabi ki bir mecaz anlamı da mevcut: Sonu paradoksa bağlanan, çözülemeyen, filozofik veya entelektüel problem.

Dizi adı ile o kadar bağlı ki bunu kelimeler ile anlatabilmek mümkün değil. Bu cümle beklenti yaratabilir ancak sizlere bahsedeceğim dizi IMDB rekorları kıran, listeleri altüst eden bir dizi değil. Aksine sessiz sakin, bir sezon ile anlatacağını az ve öz bir şekilde anlatan güzel bir dizi. Dizi bittiğinde o kadar rahatlıyor ki insan. Nihayet diyorum, nihayet anlatmak istediğini boğmadan, ağlatmadan, sezon sezon aynı şeyi göstermeden yaşatabilen bir dizi!

Hikayemiz Teksas’ın şirin(!) San Bonifaico kasabasında geçen olayları anlatıyor. (Spoiler vermemek adına yalnızca olayın özünden bahsedeceğim.) Yıllarca, memleketinden uzakta hayatını sürdüren Allegra Dill kendini bir anda geçmişindeki kişilerin iktidar savaşının arasında buluyor. Bu savaş ki geriye kalan bütün hayatının gidişatı belirleyecek cinsten bir savaş. Yaptığı seçimler, pişmanlıkları, mutlulukları, gerilimler o kadar sade bir şekilde aktarılmış ki istemeden kendinizi hikayenin içinde buluveriyorsunuz.

Olay örgüsü aslında bize bir o kadar tanıdık. İzlerseniz dediğimi anlayacaksınız 🙂 Aslında tam anlamıyla bir insanlık hikayesi diyebilirim. Yozlaşan siyasetçiler, şehri avcunun içine alan baronlar… Sakın “hep bildiğimiz hikayeymiş” demeyin. Çünkü değil. Bu klasik hikayenin işleniş şekilleri zaten bunu sıkıcı yapan unsur!  Briarpatch bu konuyu o kadar sade işlemiş ki hikayede seyirciye bırakılan boşluk sizi rahatsız etmiyor, aksine rahatlatıyor.

Allegra’nın kasabaya attığı ilk adım ile o bunaltacı bohem hava yerini, önce gizeme, sonra aksiyona, sonra gerilime, sonra tekrar aksiyona yerini bırakıyor. Bitmek bilmeyen bir döngünün içinde gibi hissediyorsunuz, suçlu arıyorsunuz. Dizi sizi bir dedektif olmaya zorluyor gibi hissediyorsunuz. Artık olaylardan siz de sorumlusunuz. İlk hissettiğimde hiç hoşma gitmemişti doğrusu. Hala düşününce bir nebze öyle bunun kocaman bir aması var. Sonundaki o rahatlık hissini sanırım buna borçluyum.

İlk yazım olması sebebiyle lafı fazla uzatmıyorum. Briarpatch son dönem Amerikan dizilerinin aksine çok daha küçük bütçeler ile çekilmiş, insanı hikayenin içine çeken, insanı meraklı melahat yapan bir yapım. Umarım bu yazı hoşunuza gider ve diziyi izlersiniz. Kim bilir belki benim çevirim ile izlersiniz 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı