2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar geçen süreye yaşam der. İnsan yaşam boyunca türlü süreçlerden geçer. Bazen istediklerini elde etmenin mutluluğunu bazen ise elde edememenin üzüntüsünü yaşar. Kahkaların peşi sıra geldiği günler unutulmazken, gözyaşlarının durdurulamadığı zamanlar da hafızadan silinmez. 

İnsan bu dünyaya gözlerini açtıktan sonra neden ağlar peki? Doğumdan önce göbek kordonu ceninin ciğerlerinin görevini üstlenir. Fakat doğumla birlikte bebekler akciğerini ilk defa kendisi kullandığından dolayı hissetiği acıdan dolayı ağlarlar. Hayata gözlerini açmanın verdiği sevinçten dolayı ağladığını da söyleyebiliriz.  İlk iş olarak gözlerini açan insan neden ölümle birlikte gözlerinin açık kalması neden insanlara ürpertici gelir? Ya da neden insanlar gözü kapalı gitmek ister bu dünyadan ?

Geçtiğimiz günlerde istemeden de olsa bir gasilhaneye girmiş bulundum. Soğuk bir hava hakimdi ortama. Bir tarafta morga açılan bir kapı diğer tarafta ise çeşmeler ve sabunların olduğu bir bölüm. Ortada buz gibi bir mermer ve onun üzerinde yatan bir insan. Bedeni hala morgtaymış gibi soğuk ve donuk.  O sırada dikkatimi çeken ilk şey mevtanın gözleri oldu. Gözlerinin açık olduğunu ve hala ışık saçtığını gördüm. Kısa süreli bir şoktan sonra ‘Gözü açık gitmek’ deyiminin neden var olduğunu düşündüm. Halk arasında mevtanın cenazesine gelmesini beklediği kişilerin olduğu bu yüzden o kişi gelene kadar gözlerin açık kalacağını söyleyenler vardır. Bu dünyada çok sevdiği ve beklediği kişileri ölümünden sonra bile yolunu gözlemek gerçekten olabilir mi? Diğer bir söylem ise mevtanın bu dünyada helalleşmediği kişiler olduğu için gözlerinin kapanmadığıdır. Zamanında kalbini kırdığı ya da hakkını yediği bir insanı yıllarca omzunda taşımış ama bir türlü helalleşemediği için o yük ölümle birlikte hala devam etmiş olabilir mi ?

Son olarak ise ölen kişinin bu dünyada en çok gerçekleştirmek istediği ve bu isteğini gerçekleştiremeden öldüğü için gözleri açık olarak bu dünyadan ayrıldığı söylenir. Hayatta herkesin farklı istekleri, arzuları olabilir. İnsan bir ömür boyu bunları gerçekleştirebilmek için yaşar. Ölümlü dünyada ise herşeyin yarım kalma ihtimali var. Belki de o gasilhanede yatan kişininde hayatında çektiği zorluklar karşısında içinde kalan, hayalini kurduğu, istediği ve arzuladığı şeylere ulaşamamıştır. Ve ölümden sonra bile bu dünyada yarım kalan işlerini yapamadığı için gözü bu dünyada kalmıştır.

Tasavvufta ise ölen kişinin ruhunun bedenini terk edişini izlediğini ve ona olan hayranlığından dolayı gözünü kapatacak mecali kalmayana kadar ruhunu takip ettiğini, bu yüzden gözünü kapatacak gücü kalmayan mevtanın bu dünyadan gözü açık gideceği söylenir.

Bu deyimin bilimsel açıklaması ise şöyledir; mevtada oluşan şeye ölüm katılığı adı verilir. Ölümden 4 saat sonra meydana gelen ölüm katılığı yaklaşık 32-36 saat boyunca devam eder. Bu katılık neticesinde ölen kişinin gözleri ilk dört saat içerisinde kapatılmaz ise yaklaşık bir buçuk gün boyunca kapatılamayacaktır.

Türlü söylentiler,inançlar ve açıklamalar var olsa da benim ilgincime giden şey ise insanın ölürken gözlerinin neden kapalı olmasını istemesidir.  Bu dünyadaki ilk işi gözlerini açmak olan insanın son olarak gözlerini kapatmak istemesinin altında yatan sebep nedir ?

Beklediği kişi cenazesine gelmediği için mi, bazı kişilerle helalleşemediği için mi yoksa çok istediği şeyi yapamadığından dolayı mı gözleri açık kalır ? Ya da ruhuna duyduğu hayranlık mı ? Bunlar dışında bir sebep var mıdır ?

İnsan öldüğünde genellikle gözü açık şekilde ölür. Ve ilk dört saat içinde yanında kimse yoksa gözleri kolay kolay kapatılamaz. Yalnızlık en çok ölüm anında istenmez, belki de insan yalnız ölmekten korkuyordur. Bu hayatta ki son zamanlarında son arzusu yanında biri var olsun ve ölürken kendisinin yapamadığı o son işi yapsın. 

Bir ömür boyu yalnız olsa bile insan, bu dünyadan gözü açık gitmemesi için birilerine ihtiyaç var. Bilim insanı, astronot, şoför, çiftci,  kim olursa olsun hayatını tek başına yaşamış birisi kendisini yaşam boyu idare eden, yaşamını kusursuz bir şekilde yaşayan kişilerin bile ölüm korkusundan mıdır bilinmez yanında birisini ya da birilerini istediği düşünülebilir. 

Doğduğu andan ölümüne kadar geçen sürede başkalarına minnet etmeyen kişiler belki de sadece ölüm anında değil yaşamı boyunca başkalarının yanında olmasını arzular. Fakat yaşadıkları insanı bu arzuyu bastırmak zorunda bırakıyorsa, yalnız yaşadığını ve bunun mükemmel bir yaşam olduğunu zanneden insanlar büyük yanılgı içinde olacaktır. Ölüm anında gözlerin kapanması iyi birşey ise ölüm anında bile , iyi birşey için başkalarına ihtiyaç duyan insan, yaşam boyunca daima daha iyiye gitmek için başkalarına, başkaların da daha iyiye gitmesi için o kişiye ihtiyaç duyacaktır. İnsan doğumundan belli bir süreye kadar temel ihtiyaçlarını dahi başkalarının yardımılarıyla karşılar. Yardım olmadan bir bebeğin hayatta kalamayacağı kesindir. Peki ya ilerleyen süreçte kendisini idare edebilecek seviyeye gelen insanlar yanlarında kimse olmadan daha mı mutlu olacaklardır. Çevremde, kötü insanlar yüzünden, bunlar olmasın ben daha rahat yaşarım diyenlerin sayısı pek az değil. Benim vurgulamak istediğim şey ise; insanın yanında daima onu anlayan ve ona güç veren kişiler ile daima ileri gideceğidir. 


Yazıma Orhan Velinin şu dizeleriyle son vermek istiyorum;
Nasıl korku verir sessizlik insana;
İnsan nasıl konuşur kendisiyle;
Nasıl koşar aynalara
Bir cana hasret,
Bilmezler.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı