9
6 Paylaşım, 9 Beğeni

“Muasır” kelime anlamıyla aynı yüz yıl içinde olan demektir. Buradan anlıyoruz ki Muasır: Aynı yüzyılda yaşadığın toplumlardan çağdaşlık olarak önde olmaktır. Çağdaş olmak demek yaşadığımız dönemdeki teknolojinin, bilimin, fen’in vs. Hepsinde en ilerde olmaktır.

Atatürk’ün ulaşmak istediği ve gençlere hedef olarak gösterdiği “muasır medeniyetler seviyesine” ulaşmak nasıl olmalıdır? İşte bu sorunun cevabını arayıp bulduktan sonra muasır medeniyetler seviyesine yaklaşmış olacağız.

Günümüzde toplumumuz tarafından yanlış algı olan “alafrangalık değildir” muasır medeniyetler seviyesi tam tersine “milli kültür” bilincinde olmaktır.

Atatürk de bizlere Nutuk eserinde bunu şöyle özetlemiştir: “Milli kültürümüzü muasır medeniyetlerin üzerine çıkaracağız.”

Milli kültür bilincinde olan toplumlara bakacak olursak geçmişinde ne kadar kirli dönemler olsa da Avrupa ve Amerika bugün insanların refah düzeyi yüksek olarak gördüğü yaşamayı hiç olmaz ise gidip görmeyi arzu ettiği bir yer halindedir.

Bunun sebebi ise milli kültür bilincini sosyal hayatlarına ileri düzeyde yansıtabilmiş olmalarından gelmektedir.

Yukarıda saydığım bilim, teknoloji ve fen de kendi ülkelerinin düzeyini arttırmak için yaptıkları gayret onların ne denli milli kültür bilincine sahip olduklarını gösteriyor bizlere bunu da açacak olursak bugün haberlerde gördüğümüz hastaların tedavi için gittiği ülkelerin nedense Avrupa ve Amerika kıtasındaki ülkeler olduğunu göreceğiz. Terör olaylarının diğer toplumlara göre Avrupa ve Amerika ülkelerinde az olması gelişmiş ülkeler sıralamasında bizden yukarı da olmaları; askeri, bilim, teknoloji anlamında bizden önde olmaları onların sahip oldukları “milli kültür bilincini” kanıtlar niteliktedir ve bu kanıtta bize bir diğer kanıtı yani muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için önce milli kültür bilincine sahip olmamız gerektiğini göstermektedir.

Milli kültür bilincine sahip olmak için de bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyor. Başta “eğitim” olmak üzere siyaset ve sosyal hayatın birbirinden tamamen bağımsız hale gelmesi, ülkemizde okuma oranının yüksek düzeye gelmesi ve yıllardır süren “çok okuyan mı çok gezen mi bilir” tartışmasına son verip elimizden geldiğince okumak ve gezmek…

Ülkemizin içindeki ille de sağ olmak ille de sol olmak veya ille de Alevi olmak ille de Sünni olmak düşüncesinin ve düşünce farklılığından doğan çatışmaların yenilmesi için herkesin öğrenmesi ve uygulaması gereken akım “Hümanizmdir.”

Çünkü Hümanizm insanı insandan dolayı sevmektir bu sevmek ise kavganın yerini barışa korkunun yerini huzura getirecek bir kavramdır. 

Ülkesinde çatışma, kavga olan birisinin yaşadığı toplumda ise milli şuurun gelişmişlik hedefinin olması düşünülemez.

Yunus Emre’nin de dediği gibi “yaratılanı sevdim yaratandan ötürü” aslında Yunus Emre burada sadece barışı huzuru değil ülkemizin nasıl muasır medeniyetler seviyesine çıkacağını da göstermiştir anlaşılacağı üzere.

Bugünkü çatışma olan toplumlara bakacak olursak Orta doğunun genelinde ve gelişmemiş veyahut gelişmekte olan bir kısım ülkeler de olacağını görüyoruz buda bize “Hümanizmin” muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızda ne kadar yardımcı olacağını kanıtlar niteliktedir.

ABDURRAHMAN OLAGAN


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

9
6 Paylaşım, 9 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
7
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
6
win

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İlk ayetler oku diye başlar. Bazı ayetler ey insanlar yeryüzünü gezin diyen ayetler de var. Yaradılanı severim, yaradandan ötürü. Herkes evinin önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur. Herkes komşusunun hakkını hukukunu enaz kendi hakkı ve hukuku gibi korursa bütün memleket hatta bütün dünya barış içinde yaşar. O yüzden peygamberimiz s.a.v. komşusu açken tok yatan bizden değildir. ilim çinde de olsa gidiniz alınız ve öğreniniz demiş. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için devlet büyüklerimiz de gereken herşeyi söylemişler. Yapılması gerekenler yapılınca muasır medeniyetler seviyesine çıkarız.

Apoloji

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı