1
6 Paylaşım, 1 Beğeni

Doğal dil işleme, yapay zeka ve dilbilimin bir alt dalıdır. Fransızca, Türkçe, İngilizce gibi dillerin işlenmesi ve kullanılması amacı ile araştırma yapan bir bilim dalıdır.

Bilgisayar teknolojilerinin yaygın kullanımı doğal dil işleme biliminin kullanılmasını gerektirmiştir. Hayatımızın bir parçası haline gelen uzman yazılımlarda doğal dil işleme yazılı metni çözümleyerek dil kurallarını denetler. Yazım hatalarını denetler/düzeltir, soru-cevap sistemlerini geliştirir, bilgi çıkarımı, bilgi getirimi, doğal dilller arası çeviriler, bir metnin özetini çıkarma gibi sistemler doğal dil işleme faaliyetlerinin arasındadır. 

Hayatımızı kolaylaştıran makinelerin gelişmesi sonucunda zekileşecek olan yapay zekanın  insan ile iletişme geçmek için kullanacağı araç dil olacaktır. Dilin oluşturulması sonucunda makine ve insan iletişime geçecek bunun sonucunda insanın yaşam kalitesi yükselecektir. Bizi insan kılan şeylerden bir tanesi de kullandığımız dildir. Bu sebepten ötürü bilgisayarın ilk tasarlandığı günden beri bir makinenin dili anlaması  ve konuşması için çalışmalar yapılmış; bilgisayarın insan dilini anlaması ve konuşması nihai amaçlardan biri olmuştur.

Doğal dil işleme ile  doğal dildeki metinler ve/veya sesler bilgisayar ortamında işlenir. Ses dalgaları tanımlanır, metne aktarılır, metin seslendirilir. Bu kapsamda sesin dalgalarının tanınması ve bilgisayar ortamında metne aktarılması, metin seslendirme, sözdizim çözümlemesi, anlamsal çözümleme gibi yöntemler kullanılır ve geliştirilir.

İngilizce ve latin dillerinde gelişen doğal dil işlemenin Türkçe’de sorunlar çıkarttığı görülmektedir. Türkçe dil bilgisinin İngilizceden farklı olması ve İngilizce kullanılan yapay zeka modellerinin Türkçe’de kullanılmaya çalışılması nedeniyle sorunlara yer açmaktadır. Bu nedenden ötürü Türkçe metin işleme ara yüzleri ile etiketli büyük verilerin oluşturulması, de- polanması ve paylaşılması sağlanmalıdır. İTÜ doğal dil işleme takımı gibi oluşumların çoğaltılması ve desteklenmesi birçok alanda işlemlerin pratik hale getirilmesi için önem mahiyetindedir.

Doğal dil işleme bir çok alanda fayda sağlamaktadır. Şirketlerin verilerinin işlenmesi, bir metin üzerinden duygu analizinin yapılarak toplumun anlaşılması; örneğin tüketicilerin yaptıkları yorumlar üzerinden müşteri memnuniyetinin ortaya konulması gibi birçok alanda sayısız faydası vardır.

Yapay zeka uygulaması ve doğal dil işlemenin hukuk alanında uygulanmasının tartışılması yeni değildir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte de hukuk alanında bu sistemlerin test edilmesi ve kullanılması başlanmıştır.

  • 2017 yılında Yapay Zeka (AI) sisteminin tahmin olanağının daha yüksek olduğu bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile Londra’da spesifik bir kredi kartı usulsüzlüğü konusunda Finans Ombudsmanına yapılmış yüzlerce gerçek başvuru dosyasının kabul edilip edilmeyeceğini tahmin etme konusunda 100’den fazla avukat katılmıştır. Bu avukatlara rakip olarak eğitilmiş bir yapay zeka yer almıştır. Deney sonucunda avukatların doğru tahmin oranı %66,3 iken yapay zekanın doğru tahmin oranı %86,6 olmuştur. 
  • 2014 yılında LawGeex şirketinde yapılalan bir deneyde 40 sayfalık bir rapor yayınlanmış ve bu rapordaki günlük risk değerlendirilmesinin yapılması için 20 tecrübeli Birleşmiş Milletler avukatı ile kendi yapay zekâ sistemlerini görevlendirmişlerdir. Performanslarının değerlendirilmesi sonucunda avukatların ortalama başarısı %85 iken, yapay zekânın ortalama başarısı %94’tür. Ayrıca bu işlem için “insan avukatların” ihtiyaç duyduğu ortalama süre 92 dakika iken, yapay zekânın ihtiyacı olan süre 26 saniyeden ibaret olmuştur. 

  • 2019 yılında Çin’de yargı davalarına yardımcı olmak üzere “yapay zeka yargıç” geliştirilmitir. AI Judge” (Yapay Zeka Yargıç) adı verilen modül, ekran üzerinde kadın suretinde tasarlanan bir ara yüzü aracılığıyla vatandaşlarla iletişime geçiyor, onların internet üzerinden dava başvurusu yapmaları ve işlemlerini yürütmelerine rehberlik ediyor. Bu sayede sistem, gerçek hakimlerin davalara daha fazla odaklanmalarına imkan sağlamayı amaçlıyor. 
  • Joshua Browder tarafından bulunan DoNotPay isimli hukuki danışmanlık veren chatbot önce 2017 yılında ABD’de sonra İngiltere’de hizmet vermeye başlamıştır. Dünyanın “ilk robot avukatı” olarak geçen DoNotPay isimli chatbot, ücretsiz hukuki danışmanlık vermektedir. Başta park cezaları için oluşturulan chatbotun gelişmesiyle beraber kullanımı başka alanlara da açılmıştır. 

Doğal dil işlemenin, yapay zekanın hukukçuların işini kolaylaştıracağı; yargılamalarda ve savunmalarda işlerine daha fazla odaklanarak iyi bir sonuç çıkartacakları görülmektedir. Yapay zeka birçok alanda iş yükünü hafifleteceği gibi hukuk aleminde de işlerin hızlı bir şekilde çözümlenmesini sağlayacaktır.

Hukuk alanında doğal dil işlemeden yararlanılacak birçok alan vardır. Bu sayede iş yükü hafifleyecek, hukukçular iş yükünün hafiflemesiyle beraber işlerinde daha iyi sonuçlar çıkartacaktır. 

DDİ ile konuyla alakalı yargıtay kararlarının bulunması , belgelerin içeriği ile ilgili hukuki bilgilerin toplanması, sözleşmelerin incelenmesi, rutin yasal belgelerin oluşturulması, soru-cevap iletişim kutularının kullanılmasıyla uygun tavsiyeler elde edilmesi gibi uygulamarla hukuk dünyasında birçok faydası olduğu söylenmelidir.


Yazının tamamı için :

https://veritasvosliberabit.group/2020/04/23/dogal-dil-islemenatural-language-processing-ve-hukuk/

Kaynakça: 

Law and Word Order: NLP in Legal Tech -Robert 

https://www.istanbulbarosu.org.tr/files/docs/etkinlik/20191221YAPAYZEKA.pdf

https://www.istanbulbarosu.org.tr/files/docs/etkinlik/20191221YAPAYZEKA.pdf


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
6 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

R. Dilara Gülsever
Butlann.com Editörü
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı