2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sabahattin Ali’ nin Değirmen kitabında  ‘ Kırlangıçlar ‘ adlı bir hikâye yer alır. Orada şöyle yazar ;

‘’ Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: ‘ Dünyada neler gördünüz ? ’ herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki…’’

   Sabahattin Ali’ nin bu hikâyesinde kırlangıçlar üzerinden bizlere anlatmaya çalıştığını kendi hayat koşuşturmacam esnasında anladım. Öyle ki bizler, hayatın koşuşturması içinde bazen nereye koştuğumuzun bile farkında olmayan insanlarız. Ve esasında böylesi bir koşuşturmaca ile geçen hayat yolculuğumuzda, bizlerin düşünmeyen, hissetmeyen, görmeyen, merak etmeyen ve dolayısıyla da yaşayamayan yalnızca birer koşucular olduğumuzun farkına vardım.

      Daha henüz kendisine koşmak isteyip istemediğini sormamış bizler, birer koşucu olarak hayatlarımıza devam ediyoruz. Ayak uyduruyoruz yanımızdaki koşuculara belki ama nerede bitiyor bu yol ? Ne zaman dinleneceğiz ? Peki hepimiz aynı yöne ve aynı hızda mı koşmalıyız ?

Sorgulamaksızın başladığımız bu yola, bu ve benzeri soruları da sormaksızın devam ediyor ve yolculuğumuzu tamamlıyoruz. Tek düşündüğümüzse çoğunluğun koştuğu yol, en iyi olandır.

      Halbuki bilmiyoruz; bizlere benliklerimizi kaybettirmeye çalışan ve bizleri düşünmeyen, hissetmeyen, görmeyen insanlara çeviren bir yol bu. Yani yaşadığımızı sanadururken aslında yaşatmayan ve bizleri yaşamadığımızın da farkına vardırmayan bir yol.

      Bu yolda ter döküyoruz dökmesine ama gayesi olmayan bir yol bu. Eğer ki tek gayeniz ayak uydurmak değilse sadece. Ama unutmayın ki tek gayesi ayak uydurmak olan bir kimse uyduracak bir ayak bulamadığında ya da değişen şartlara ayak uyduramadığında mutsuzluğa mahkum olur.

      Ne ileri geri giden bir sarkaç gibi olmak ne de atını dört nala süren bir süvari olmak değilse niyetimiz ve benliğimizi kaybetmeksizin, hissederek, görerek ve düşünerek yaşamaksa istediğimiz bilmeliyiz ki tek gayesi ayak uydurmak olmayan kimselerdeniz.

      Ve bizler, illa koşmak zorunda değiliz. Yürümek istiyor ya da yalnızca durmak istiyor olabiliriz, bizden beklenilenlerin aksine. Çünkü bir kez dünyaya geliyor ve yaşamak istiyoruz.

      Sözlerimi yine Sabahattin Ali’ nin aynı hikâyesinde geçen şu sözlerle bitirmek istiyorum :

‘’ Şu dünyayı adamakıllı görmeden, dünyanın ne olduğunu adamakıllı anlamadan buradan gidecek olduktan sonra ne diye buraya geldik sanki ? Yaşadığımızın farkına varamayacak olduktan sonra ne diye yaşıyoruz ? ‘’


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
3
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı