3
8 Paylaşım, 3 Beğeni

Merhaba herkes. Merve ben. Sitede ilk yazımı yazıyor olmam sebebiyle biraz heyecanlıyım, mazur görün lütfen. Sizlere dizi, film tavsiyelerinde bulunacağım. Hazırsak başlıyorum.

İlk dizimiz bir cinsel suç skandalını konu alan The Morning Show. 2019’da yayınlanmaya başlayan, ilk sezonu 10 bölüm süren dizimizin IMDB puanı 8.4. Öncelikle kadronun muazzamlığından bahsedelim biraz. Friends’le tanıyıp sevdiğim Jennifer Aniston, Just Like Heaven ile tanıdığım; saygı duyduğum Big Little Lies ve Little Fires Everywhere de takıntılı ve uyuz ev hanımı karakterini canlandırdığı için bir miktar hayal kırıklığına uğradığım fakat The Morning Show’da bendeki sesini bulan Reese Witherspoon, Billy Crudup, Nestor Carbonell, Karen Pittman, Steve Carell ve daha bir sürü isim… Diziye henüz bir isim verilmemişken, Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon un başrolü paylaşacağı Apple draması, haberinde rastlamış ve listeme eklemiştim.

The Morning Show #MeToo dalgalanmasıyla ortaya çıkan bir olayı konu alıyor. Tüm Amerikanın sevgilisi olan sabah şovu sunucularından Mitch Kessler (S. Carell) kanalda birden çok kadına karşı cinsel taciz ve saldırıyla suçlanıyor ve kanaldan atılıyor. Mitch’in programdaki partneri Alex (J. Anniston). Mitch’in kovulmasından sonra Alex için yeni bir partner arayışına giriliyor ve ateşli, idealist, lafını sakınmayan genç gazeteci Bradley Cooper (R. Witherspoon) çıkıyor karşımıza. Bradley, kendini tutamayıp bir öfke patlaması yaşadığı videonun viral hale gelmesiyle kendisini The Morning Show’un sunucularından biri olarak buluyor. Morning Show yıllardır yayınlanan artık klişeleşmiş, tamamen script e bağlı bir program. Açıkçası ben ilk birkaç bölümde Bradley’nin tüm bu kalıplaşmış yapıyı yıkacak ilham verici hikayesine odaklanılacak diye düşünmüştüm ama dizi bundan çok daha fazlası çıktı.

Mitch Kessler bütün Amerikanın sevdiği, komik, charming, kanalda da herkesçe sevilen, özellikle yeni başlayanlarca konumu itibariyle az çok tanrı gibi görülen sempatik bir adam. Bir noktada gücün simgesi… Mitch Beyin bir sürü kadınla rızaları dışında ilişki yaşadığı iddia ediliyor. Mitch Bey, rıza vardı diyor ve hatta kendisini mağdur olarak görüp aklamaya çalışıyor. Dizi bana rıza kavramını sorgulattı. Nedir rıza? Evet demek mi? Hayır dememek mi? Failin harekete geçmesiyle mağdurun donup kalması ve ses çıkarmaması mıdır ya da? Değil mi? Fakat birçok insan bu donup kalmayı demek rızası vardı diye nitelendiriyor. Sosyal medyada hepimizin karşılaştığı bir görüş değil mi bu?

Failin bakış açısı, mağdurların bakış açısı, kanaldaki diğer insanların bakış açısı… Hepsi birbirinden farklı ve hepsi ayrı ayrı ayrı incelemeye değer. Neden sustun? Neden “hayır” demedin? Neden bu zamana kadar tepki göstermedin? Neden orada çalışmaya devam ettin? Dışarıdan bakan bir göz için sorulması kolay bu soruların cevapları işin içine giren değişkenlerle komplikeleşiyor.

Gücü elinde bulunduran, saygıdeğer biri tarafından bu şekilde bir yaklaşımla karşı karşıya kalan kadınların psikolojisini izliyoruz ve bence bu muazzam bir şekilde anlatılıyor. Cinsel suçların sadece ipsiz sapsız serseri adamlar tarafından gerçekleştirilmediğini, çok boyutlu bir mesele olduğunu görüyoruz. Fail serseriyken bile mağdura “psikolojisi bozuk”, “o saatte çıkmasaydı” “kısa etek giyinmiş” vs diye suç biçildiğini hepimiz biliyoruz. Fail güç sahibi değilken dahi bu şekildeyken fail insanlar tarafından saygı duyulan biriyse çok acı boyuta ulaşabiliyor tepkiler. Yani mağdur ve failin konumlarının farklılığı, güç dengesi, konumlardan ötürü insanların faile mağdurdan daha fazla itibar etmesi… gibi günlük hayatta da maalesef şahit olduğumuz rezaletleri izliyoruz. Aynı zamanda kadınların iş dünyasında karşı karşıya kaldıkları eşitsizliğe şahit oluyoruz ki birazdan ismi geçecek olan Bombshell adlı filmde çok daha ayrıntılı bir biçimde değiniliyor bu konuya.

İlk bölümlerdeki durağan ilerlemeye karşılık son bölümler çok derin ve vurucuydu benim için. Yukarıda belirttiğim gibi dizinin, meselenin psikolojisini çok yönlü bir şekilde ve profosyonelce yansıttığını düşünüyorum. Cinsel suçlarda bu kadar kolay atıp tutabilmemizin, futursuzca yorum yapabilmemizin, değişkenlere göre faili mağdur; mağduru fail olarak nitelendirebilmemizin sebebi bence psikolojiyi görmezden gelmemiz. Bu sebeple The Morning Show benim için ufuk açıcı bir dizi oldu. Tanıtımlarını yapar mıyım bilmiyorum ama konuyla ilgiliyseniz, güzel bir kombo olması adına The Morning Show ‘la birlikte Netflix dizisi Unbelievable ile 2019 da yayınlanan Bombshell isimli filmi de tavsiye ederim.

Olur da izlerseniz, üzerine de konuşmak isterseniz her daim beklerim. İyi seyirler!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
8 Paylaşım, 3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
3
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı