2
2 Beğeni

İnsanlığa verilmiş en büyük armağan olan düşünme yetisi, bizleri bugünlere taşıyan önemli bir unsurdur. Düşünmek kelime anlamı itibariyle; bir yargıya varmak ereğiyle bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki bağlantılardan yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmaktır. Ortaya atılacak olan bir iddia, ilk aşamada düşünce süzgecinden geçirilmiş olmalıdır. Sağlıklı bir düşünce süzgecinden geçirilmiş olan bu savın yanında barındırması gereken özellikler bulunur. Bunların başında ve en önem verdiğimiz unsur olan argüman yer almaktadır.

Fransızca kökenli argüman kelimesi, Türkçede birden fazla anlamda kullanılabilmektedir. Türk Dil Kurumuna göre ilk olarak kanıt, ikinci olarak da tez, iddia ve sav anlamlarına gelir. Genel olarak diyebiliriz ki; argüman, bir şeyin doğruluğu, gerçekliği konusunda inandırıcı belgedir.

Argümansız bir iddia kanatları olmayan kuşa benzer. Nasıl ki kanatsız bir kuş uçamayacağı gibi argümansız iddia da ulaşması istenilen amaca ulaşamaz. Amaçlanan sonuca ulaşamayan iddia, boş yere kurulmuş cümle gruplarından başka hiçbir anlam ifade etmez. Aynı şekilde, karşılaştığımız iddialara karşı söylemlerimizde de argüman kullanmak önemlidir. Argüman kullanılarak ortaya atılan iddia, insanlar üzerinde daha kalıcı ve sağlıklı bir izlenim yaratır. Argüman kullanılmadan ortaya atılan iddiada toplum üzerinde oluşan büyük bir bilgi karmaşası ortaya çıkabilmektedir. Bilginin en doğru ve en anlaşılır biçimde topluma ulaşması gerektiği amacından dolayı, en ufak bir yanlış anlaşılma büyük kaoslara neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanılan dilin önemi kadar iddia edilen şey en doğru şekliyle topluma arz edilmelidir.

Günümüz toplumlarında ortaya atılan iddianın, mantıklı ve sağlıklı argümanlara dayanmaması başlı başına en büyük problemdir. Bu durumun büyük bir problem haline gelmesindeki en önemli sebep, sosyal medyanın günümüzde kullanımının aşırı artması ve bilginin bu yolla kolay bir şekilde yayılmasıdır. Sosyal medya aracılığıyla bilginin bu kadar kolay bir şekilde yayılması aslına bakıldığı zaman büyük bir problem yaratmamalıdır. Aksine her dakika, her saat, an ve an bilgiye taze bir şekilde ulaşabilmek, teknolojinin bize sağlamış olduğu çok önemli bir imkandır. Kendi bulunduğumuz topraklardan en uzak toprak parçalarındaki bilgiye kadar en kısa yoldan bilgiye ulaşabilmek büyük bir mucizedir. Geçmiş dönem insanlarının arasındaki iletişimin aylar hatta yıllar olduğu düşünülürse, bu doğru bir tespit olacaktır. Bizlere verilmiş bu mucizenin en doğru şekilde kullanılması birincil amaç olmalıdır. Şu an içinde bulunduğumuz ve Dünya Sağlık Örgütünün son gelişmeler ışığında pandemi olarak ilan ettiği COVID-19 salgını çerçevesinde, belirttiğimiz bu husus daha da önemli bir hale getirilmelidir. Yaşanılan bu zorlu sosyal izolasyon döneminde, insanların evlerinde geçirdiği zamanla beraber bu sürecin geniş bir zamana yayılması ve beraberinde psikolojik olarak ortaya çıkan yıpranmayla birlikte ortaya atılan savların gerçekliğinin önemi daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu dönemde tanıklık ettiğimiz çoğu olayda görüldüğü üzere, ortaya atılan savlarda, argüman eksikliği veya kullanılan argümanın yanlış bilgi içermesi çok sık rastlanılan bir durum haline gelmiş bulunmaktadır. Argümanın önemi tüm zamanlarda ön plana çıktığı gibi bu gibi zorlu süreçlerde daha fazla ön plana çıkartılmalı ve çok dikkatli olunmalıdır. Burada iddiayı ortaya atan kişinin tutumunun önemi kadar, bu iddiayla karşılaşan kişilerin tutumları da çok önemlidir. Günümüz insanının hazıra alışmış olması, bilgiye ulaşmak için çaba sarf etmemesi ve doğru bilgiye ulaşma yollarını bilmemesinden dolayı burada bahsetmiş olduğumuz sorunlar, ortaya yavaş yavaş çıkmaktadır. Bizlere sunulmuş olan düşünme yetisinin önemini kavrayabilmek ve biraz üşenmemek temel amaç olmalıdır. İnsanlık bilgi aramaktan, ulaştığı bilgiyi yorumlamaktan korkmamalıdır. Yapılan bu yorum olumsuz bir eleştiri olabileceği gibi olumlu bir eleştiri de olabilir. Toplumlar, yapılan olumlu ve olumsuz eleştirilerle ileri gidebilmektedir. Lakin üzerinde çok fazla durduğumuz gibi ulaşılan bu bilginin yorumlanması sağlıklı ve mantık çerçevesinde, ulaşılan güzel argümanlar eşliğinde olmalıdır.

Burada anlattıklarımızdan, toplumun tüm kesiminin her zaman argüman kullanması gerektiği çıkartılmamalıdır. Argüman, doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmalıdır. İki arkadaş sohbet ederken argümana sıklıkla başvurma gibi bir zorunluluğu yoktur. Çünkü bu sohbet iki insan arasında kalan, toplumu etkilemeyen bir durumdur. Ancak, toplumu etkileyen ya da topluma açık bir ortamda yapılan iddialar, argüman kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bunun sebebi yukarıda da anlattığımız üzere toplumun en doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşımını kolaylaştırmaktır. Bir televizyon kanalının yapmış olduğu haber en doğru argümanları içermelidir ki bizler asılsız iddialarla karşılaşmayalım.

Burada ‘’ demagoji ‘’ kavramının önemi bulunmaktadır. Demagoji; bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak ona ya da onlara gerçekdışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışmaktır. Argüman kullanmadan, kafamıza göre söylediğimiz söylemler demagoji yapmayı içerebilir. Demagoji yapılarak, halkın kin ve nefret etmeye teşvik hızlı bir şekilde artmış olur ve toplumda yanlış veya eksik bilgiler yer edinmiş hale gelir.

‘’ Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır. Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. ‘’ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı