6
5 Paylaşım, 6 Beğeni
 1. 1 1996 yılında vizyona giren ve seyirci rekoru kıran , uzan yıllar bu rekoru elinde bulunduran bu filmin yönetmeni kimdir?

  1. Yavur Turgul
  2. Zeki Demirkubuz
  3. Mustafa Altıoklar
  4. Reha Erdem
  Doğru!
  Yanlış!

  Eşkıya - Yavuz Turgul

  Şener Şen ve Uğur Yücel'in başrollerini oynadığı Eşkıya filminin yönetmeni Yavuz Turgul'dur.

 2. 2 Bir Karadeniz şehrinde yaşayan beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi anlatan, Fransa'nın Oscar adayı olan Türk-Fransız ortak yapımı filmin adı nedir?

  1. Kalandar Soğuğu
  2. Mustang
  3. Yazgı
  4. Gişe Memuru
  Doğru!
  Yanlış!

  Mustang- Deniz Gamze Ergüven

  Çıkış yaptığı andan itibaren verdiği politik mesajlarla birçok eleştiriye maruz kalan Mustang, Deniz Gamze Ergüven'in yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı film doğru cevap!

 3. 3 71. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanan, Aslan ile Sivas isimli köpeğin dövüşü ve sonrasında küçük bir çocukla Kangal köpeği arasındaki dostluğu; anadolu gerçekleriyle anlatan filmin yönetmeni kimdir?

  1. Zeki Demirkubuz
  2. Tolga Karaçelik
  3. Kaan Müjdeci
  4. Çağan Irmak
  Doğru!
  Yanlış!

  Sivas- Kaan Müjdeci

  Müjdeci, 2014 yapımı ilk sinema filmi Sivas ile Venedik Uluslararası Film Festivali Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. Film, Türkiye'nin Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü aday adayıdır.

 4. 4 Üç kardeşin yıllar sonra bir araya gelip, babalarının cenazesini defnetmek ve son isteğini yerine getirmek için doğdukları köye dönmelerini anlatan film hangisidir?

  1. Babam ve Oğlum
  2. Kelebekler
  3. Dedemin İnsanları
  4. Babam
  Doğru!
  Yanlış!

  Kelebekler - Tolga Karaçelik

  Kelebekler, yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Karaçelik'in gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı komedi-drama türündeki sinema filmidir.

 5. 5 Leyla gibi biri neden lise arkadaşlarıyla buluşma yemeğine gider ki? Yirmi beş yıldır hiçbir lise yemeğine gitmemiş… Üstelik 16 saat süren bir tren yolculuğuyla! Hemşirelik son sınıf öğrencisi Canan, o niye trende? Gönlünde oyuncu olmak varken hemşire adayı olarak hiç istemediği bir iş görüşmesine gidiyor. Peki Yavuz? Hareketsiz yatıyor bir pencerenin önünde, seyyar satıcıları, faytonları, sokaktaki insanları izliyor bütün gün. Canan’ı bekliyor, belki de Leyla’yı, belki de bir gece treninde yolları kesişen katil ile şairi.

  1. İşe Yarar Bir Şey
  2. Ana Yurdu
  3. Ye, Dua Et, Sev
  4. Bizim Büyük Çaresizliğimiz
  Doğru!
  Yanlış!

  İşe Yarar Bir Şey- Pelin Esmer

  İşe Yarar Bir Şey, yönetmenliğini Pelin Esmer'in gerçekleştirdiği, 2017 çıkışlı sinema filmi. Filmin senaristliğini Pelin Esmer ile birlikte Barış Bıçakçı üstlenmiştir. Filmin ilk gösterimi 12 Nisan 2017'de 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilmiştir.

 6. 6 "Neden uçmuyor inci?" Repliğiyle aklımıza yer edinen, Feride Çiçekoğlu'nun yazdığı romandan filme uyarlanan, çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde gerçekleşen film?

  1. Uçurtmayı Vurmasınlar
  2. Duvar
  3. Yol
  4. F tipi Film
  Doğru!
  Yanlış!

  Uçurtmayı Vurmasınlar- Tunç Başaran

  Film, 62. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı dilde en iyi film dalında Akademi Ödülü aday adayı olarak seçilmiştir

 7. 7 2014 Cannes Film Festivali'nde Türkiye'ye Altın Palmiye kazandıran, emekli bir oyuncu olup aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu'da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçiren Aydın'ın hikayesi hangi filmde anlatılmıştır?

  1. Ahlat Ağacı
  2. Bir Zamanlar Anadolu'da
  3. Kış Uykusu
  4. Kader
  Doğru!
  Yanlış!

  Kış Uykusu- Nuri Bilge Ceylan

  Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş 2014 yapımı Türk filmi. Film, 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanmıştır. Film ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Filmin ilk gösterimi festival kapsamında 16 Mayıs 2014'te yapılmıştır. Yönetmenliğini Yılmaz Güney'in yaptığı Yol'un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

 8. 8 Çekimleri Kars'ta gerçekleşen, "aşk"ı arayan sıradışı Kosmos'un bir sınır kentinde yaşadıklarını anlatan 2009 yapımı Türk filmi yönetmeni kimdir?

  1. Zeki Demirkubuz
  2. Pelin Esmer
  3. Sinan Çetin
  4. Reha Erdem
  Doğru!
  Yanlış!

  Kosmos- Reha Erdem

  Sığınırcasına gittiği kasabada kendini yeni bir masala bırakan bir seyyahın hikayesidir Kosmos. Zamanın ve mekanların önemli olmadığı bir kasabadır burası, sadece insanlar önemlidir, söylenen sözler önemlidir; çünkü herkes birbirini çok iyi tanır. Kosmos'un beraberinde getirdiği mucizeler, ölü çocukları bile diriltebilecek derecede 'mucizedir'. Böyle böyle kısa bir süre içerisinde namı alır yürür... Şifa bekleyenler olur, aşkı dileyenler... Ancak hayat yine yapacağını yapar ve Kosmos'u talihsiz olaylar silsilesinin ortasına bırakıverir. Türk sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Reha Erdem yapımı olan filmde Sermet Yeşil ve Türkü Turan'ın başarılı oyunculuk performanslarına tanık oluyoruz

 9. 9 Tülay, hizmetçisiyle kapıcının oğlunu kendi yatağında sevişirken yakalar. Tülay, kötü giden evliliğinin de etkisiyle hayatını sorgulamaya, ona farklı bir yön vermeye başlar. C blok hangi yönetmenin ilk filmidir?

  1. Zeki Demirkubuz
  2. Sinan Çetin
  3. Reha Erdem
  4. Semih Kaplanoğlu
  Doğru!
  Yanlış!

  C Blok - Zeki Demirkubuz

  Bir sitenin C bloğunda yaşayan Tülay iyi gitmeyen evliliğinden bunalmış ve nedensiz sıkıntılarının esiri olmuş kibirli birisidir. Tülay bir gün eve geldiğinde hizmetçisi Aslı ve kapıcının oğlu Haled’i kendi yatağında sevişirken görür. Bu olayla birlikte Tülay’ın hayatında sorgulamalar ve istem dışı bir arayış başlar.

 10. 10 Yumurta- Süt- Bal üçlemesi ile Modern Türk Sineması'nın gelişimine katkı veren, filmleri birçok okulda eğitim niteliğinde gösterilen Altın Ayı ödülüne sahip yönetmen kimdir?

  1. Semih Kaplanoğlu
  2. Semih Kırmemiş
  3. Yeşim Ustaoğlu
  4. Serap Aksoy
  Doğru!
  Yanlış!

  Semih Kaplanoğlu

 11. 11 Film, bir psikiyatristin, taşra kasabasında görev yaptığı dönemde başından geçen olayları anlatır. Yeşim Ustaoğlu imzalı bu film hangisidir?

  1. Kasaba
  2. Bir Zamanlar Anadolu'da
  3. Tereddüt
  4. Eksik Bir Şey
  Doğru!
  Yanlış!

  Tereddüt- Yeşim Ustaoğlu

  İstanbullu genç bir psikiyatrist olan Şehnaz, bir kasabada hizmete başlar. İstanbul'da rahat bir yaşam sürerken kocası Cem ile de sorunsuz görünen bir evlilik sürdürür. Hafta içi kasabada haftasonunu ise İstanbul'da geçiren Şehnaz, aslında mutsuzdur. Geçmişten gelen korkuları vardır. Bir gün 16 yaşındayken zorla evlendirilen Elmas ile tanışır. Elmas, Şehnaz'ın geçmiş korkuları ve acılarıyla yüzleştirir.

Modern Türk Sinemasına ne kadar hakimsin?

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  SİNEFİL

  Puanın

  Sen tam bir Sinefilsin! Modern Türk Sineması'nı bütün detaylarıyla bilen, festival filmlerini kaçırmayan güzel insan! Şu an bu sitede bu testi çözdüğün ve seninle aynı dünyaya uyandığımız için çok mutluyuz!


  Editör'ün notu: Seni tanımak isteriz, mutlaka bizimle iletişime geç!

  Sonuçları Paylaş
 3. Test Sonuçları

  İYİ BİR İZLEYİCİ!

  Puanın

  Sen iyi bir sinema izleyicisisin, Türk yönetmenleri tam anlamıyla tanımasan da, ara sıra festivalleri takip etmen ve filmleri izlemen harika bir şey!

  Sonuçları Paylaş
 4. Test Sonuçları

  ORTALAMA

  Puanın

  Türk Sineması'na çok da ilgin yok gibi gözüküyor! Birkaç platformda bu filmleri görmüş, izlemiş ve değerlendirmiş olabilirsin. Bize kızma, ne yapalım buraya Mahsun Kırmızıgül ya da Çağan Irmak filmleri koymadık 🙁

  Sonuçları Paylaş
 5. Test Sonuçları

  BERBAT!

  Puanın

  Dostum! Türk Sineması Recep İvedik'ten ibaret değil! Lütfen biraz film festivali takip edip, bağımsız filmler izler misin?

  Sonuçları Paylaş

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6
5 Paylaşım, 6 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
3
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mertcan Arslantaş
Independent Filmmaker
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı