0

2008 krizinin başlangıcından sonuna dek, o süreç içerisinde neler olup bittiğini, ekonomik krizin sebeplerini ve yetkililerin kayıtsızlığını anlatan bir filmdir. 

#1 Subprime Mortgage

Geri ödeme gücü zayıf, dolayısıyla kredi riski yüksek kişilere verilen mortgagelara ve bu mortgagelarin alınıp satıldığı piyasaya verilen isimdir.
Ülkemizde ve Amerika’da kişinin kredi notu sistemi vardır. Peki kredi notu nedir? Kredi Notu, kredi geçmişinize göre maaşınıza göre kredi alıp alamayacağınızı gösterir. Yani kredi notu yüksek olan kişi çok rahat ev için kredi alabilir. Eğer düşük ise banka kendini garanti alma adına size daha yüksek faizden kredi verir. Mortgage sistemi de böyle çalışır. Kişi bankaya olan borcunu ödeyemezse kredisini evini bankaya bırakır çıkar. 2008 krizini çıkmasına neden olan sistem buydu diyebiliriz.

#2 Türev Ürün

Türev ürün, başka bir finansal varlığın veya malın değerine doğrudan bağlı olan finansal ürünlerdir. Şirketlerin aşırı zenginleşmesini sağlayan ürünler olarak geçiyor. Getirisi olan bir şey başka bir kıymetin getirisine bağlanmasından oluşan araçlardır. Türev ürünler, yatırım amacıyla, fazla olan riskten korunma veya spekülasyon amacıyla kullanılır.

#3 Swap

Kelime anlamı olarak swap değiş tokuş, takas etmek, değiştirmek gibi anlamlarına gelir. Swap, döviz cinsi ya da faizlerin karşılıklı olarak değiştirildikleri bir takas sözleşmesidir. Finansal piyasalarda faiz, para ve hisse senedi swapi gibi ilgili varlıklar üzerinden gelir elde edilir. Risk yönetimi, kaynakların kullanım maliyetlerini düşürmek amacıyla kullanılmaktadır.

#4 Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı işlemler, finansal piyasalarda yatırımcının daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme denir. Yatırımcıları düşük tutarlardan izin verilen belli bir katına kadar işlem yapmasına imkan verir. Amerika'da bu kaldıraç limitini Wall Streetin baskısıyla kaldırılmış.
Bir ana paramız var bu ana paramızın belli bir katına kadar işlem yapmamızı sağlayan bir mekanizma. Ana paradan fazlasıyla işlem yapıldığı için risk durumu daha fazla olduğundan hem kar yapma olasılığı hemde zarar çok yüksek.

#5 CDO

CDO, (Collateralized Debt Obligations) teminatlandırılmış borç yükümlülükleri anlamına gelmektedir. Bir çeşit yapılandırılmış varlığa dayalı menkul kıymetlerdir, teminatlı alacakların bir arada toparlanıp, ikincil piyasalarda tekrar satılabilmesine olanak sağlayan finansal araçlar da denilebilir.Bu krediler; otomobil kredileri, kredi kartı borçları veya kurumsal borçlardan oluşabilir. Bunlara teminatlandırılmış denilmesinin sebebi arkalarında çeşitli teminatlar olmasıdır.

Son olarak belgesel – filmin sonunda konuşan Çin bankacılık düzenleme komisyonu baş danışmanın sözleri krizi özetlemiş:

“Neden bir finans mühendisine, gerçek bir mühendisin 100 katı maaş verilir ki ? Gerçek bir mühendis köprü yapar, finans mühendisi ise bir rüya inşa eder, o rüyaların kabus olduğu ortaya çıkınca da bedelini başkaları öder…"


Kaynaklar:

KAYNAK 1

KAYNAK 2


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı