1
1 Beğeni

Konunun içeriğine girmeden önce diziyi izlemeyenler için dizi hakkında biraz bilgilendirme yapmak istiyorum. İspanya’da TV kanalı Antena 3 için yapılan “La Casa De Papel” dizisi 2 Mayıs 2017’de ilk kez yayınlanmış, 23 Kasım 2017’de de sona ermiştir. Dizi bir soygun dizisidir. Toplamda 19 bölümdür iki sezondan oluşur, yaklaşık olarak bütün dizi 20 saat sürmektedir. Dizide soygunu gerçekleştiren kişilerin şehir isimlerinden oluşan lakapları vardır ve birbirlerinin gerçek adlarını öğrenmek yasaktır. Dizi 25 Aralık 2017’den itibaren Netflix’de yer almaktadır. 3.Sezonu 19 Temmuz 2019’da yayınlanacak olan dizinin takipçileri heyecanlı ve meraklı bir şekilde bu tarihi bekliyorlar.

        Buradan itibaren dizinin içeriğine ve yorumuna gireceğim. Duyduğumuzda aklımıza ilk olarak “La Casa De Papel” dizisini getiren ‘Bella Ciao’ bir İtalyan halk türküsüdür, zor koşullar altında çalışan işçilerin ağzından söylenmeye başlayan türkü II.Dünya savaşı sırasında sözleri değiştirilerek faşizme karşı olan partizanlar tarafından marş olarak söylenmiştir. Bir devrimci marşı niteliği de taşıyan ‘Bella Ciao’ sözleri değiştirilmiş şekilde birçok türü vardır. Dizinin merkezine yerleştirilmiş olan bu marştan da anlaşılacağı gibi dizinin ana fikrinde paranın adaletsiz bir şekilde döndüğü kapitalist sistemi eleştirmenin ve her ne şekilde olursa olsun bu sistemin karşısında durmanın ne derecede önemli olduğu vurgulanıyor. Dizinin ana karakteri olan El Profesor’un devrimci ruhu öne çıkartılmış ve izleyicinin heyecanının yüksek seviyelere ulaştığı anlarda ‘Bella Ciao’ marşıyla bu ruha destek çıkılmış. Sosyal medyada gündeme geldiği günden itibaren El Profesor’un dahice planıyla öne çıkan diziyi bir de sosyal yaşama bakış açısıyla ele alalım. Sizce dizinin konusu dahice planlar silsilesinden oluşan büyük soygun mu? Yoksa kapitalist düzene karşı bir ‘direniş’ hareketi mi?  

       “Beyaz bayrağı sadece Real Madrid kazanınca sallarım” –RİO  (1.Sezon-11.Bölüm) 

Dizinin genç karakterlerinden Rio’nun Tokyo’ya söylediği bu söz aslında düzen karşıtı bu ekibin ne kadar da mücadeleci olduğunun bir göstergesi. 5 ay boyunca bir evde hazırlandıkları bu plana sağdık kalmak için hepsinin özel nedenleri vardı, aslında bu iş için özel nedenleri olan kişileri El Profesor kendisi seçmişti diyebiliriz. Yakın zamanda okuduğum bir kitap var “Tam Bitti Derken” yazar kitapta siyasi ve sosyal tarihin önemli isimlerinin hayatlarında her şeyin bittiğini düşündüğü anda tarih yazmasını konu ediniyor, “La Casa De Papel” dizisinde de karakterlerin hayatlarında tam bitti dedikleri anda El Profesor ile karşılaşmaları ekibimiz için yeni bir başlangıç oluyor. Dizinin anlatım gözü olan Tokyo karakterinin de dediği gibi “Koruyucu meleğinizin neye benzendiğini asla bilemezsiniz.

       “Tek bir kurban olursa Robin Hood olamayız” –EL PROFESOR  (1.Sezon-1.Bölüm)

Planın en önemli kuralı kimseye zarar vermemek. Amaç İspanya Kraliyet Darphanesi’de para basmak, evet bunu elindeki 67 rehineyle 10 gün boyunca yapmak hiç de basit değil hem de kimseye zarar vermeden. Robin Hood’u oynayan ekip aslında amaçlarına da ulaşıyor. Kimsenin parasını kimseden çalmıyorlar sadece olabildiğince polisin zamanını çalmak için uğraşıyorlar ve istediklerini de alıyorlar hem de halk tarafından destek görerek. İyi-kötü rollerinde genel anlayışta iyiyi oynayan polis bu sefer kötü rolunü üstlenmiş görünüyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Butlann

Admın
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı